• 08.12.2017 |Konkurs informatyczny na Prezentację o Patronce Szkoły

powrót...

Regulamin konkursu informatycznego Zadanie: wykonaj prezentację multimedialną o patronce szkoły Irenie Kosmowskiej wg poniższych kryteriów:
1. Prezentacja musi zawierać maksymalnie 10-15 slajdów.
2. Na slajdach należy zawrzeć biografię (tekst) podaną poniżej, wszystkie punkty.
3. Czas całkowity trwania prezentacji
4. Ocenie prezentacji będą podlegać : zawartość wszystkich punktów biograficznych, zawartość zdjęć, szata graficzna, animacje.
5. Prezentacje wykonują oddzielnie klasy I W, I K, I TE, I TL, I TŻ.
6. Termin złożenia prezentacji 18.12.2017r.
Biografia patronki szkoły:
1. Patronka naszej szkoły Irena Kosmowska była działaczką ruchu ludowego, wychowawczynią i nauczycielką, utalentowaną redaktorką i pisarką, posłanką do sejmu.
2. Urodziła się w Warszawie 20 grudnia 1879 roku w rodzinie inteligenckiej. Jej ojciec, Wiktoryn Kosmowski, był lekarzem, czynnym działaczem społecznym. Matka, również Irena z domu Kozłowska, pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Zajmowała się publicystyką, pisała artykuły do czasopism kobiecych.
3. Dzieciństwo i młodość I. Kosmowskiej przypadły na okres szczególnie natężonej rusyfikacji szkolnictwa. Kosmowska pobierała naukę najpierw w domu, a następnie na tajnej pensji prowadzonej przez Zuzannę Morawską, później uczęszczała do szkoły gospodarczej dla córek ziemiańskich, prowadzonej przez generałową Zamoyską w Kuźnicach pod Zakopanem
4. W latach 1905-1909 z przerwami studiowała jako wolna słuchaczka historię i literaturę na uniwersytecie we Lwowie oraz pracowała jako nauczycielka w szkole gospodarczej dla dziewcząt
5. W 1913 roku założyła szkołę dla dziewcząt wiejskich w Krasieninie pod Lublinem. Wykładała tam język polski, historię, organizowała dyskusje z młodzieżą.
6. Aresztowana za działalność w ruchu ludowym zaraniarskim, wywieziona do Moskwy, w styczniu 1918 roku powróciła do Warszawy i przystąpiła do pracy w Polskim Stronnictwie Ludowym.
7. Była członkiem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, powstałego 7 listopada 1918 roku w Lublinie. Zajęła w nim stanowisko wiceministra. W roku 1919 została posłem do Sejmu Ustawodawczego z okręgu lubelskiego i pracowała w Komisji Spraw Zagranicznych pełniąc funkcję sekretarza.
8. Po wybuchu II wojny światowej włączyła się do pracy podziemnej ruchu ludowego. Organizowała pomoc i opiekę nad ludowcami uciekinierami. W latach 1940-1942 pracowała w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń.
9. W sierpniu 1942 roku została aresztowana przez gestapo i osadzona na Pawiaku w Warszawie. Następnie Niemcy przewieźli ją do więzienia w Berlinie, potem do obozu pracy, wreszcie do szpitala, w którym przebywała osiem miesięcy.
10. Ciężko chora i wycieńczona zmarła 21 sierpnia 1945 roku w szpitalu w Berlinie. Prochy Kosmowskiej przewiezione zostały do Warszawy. 21 stycznia 1961 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Kosmowska spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Prezentacje oddawać należy do 18-12-2017 Pani Krystynie Ulatowskiej, lub do Witolda Sacharczuka.